Skip to content

2845 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block494.01
Lot4.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
42%
Improvement Value:$139,900
58%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+1.6%
2024$4,360+7.1%
2023$4,070+1.8%
2022$3,997+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980