Skip to content

3018 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block494.01
Lot6.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,276
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,200
61%
Improvement Value:$92,700
39%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,804+1.4%
2024$4,736+6.3%
2023$4,454+1.6%
2022$4,383+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 3868, Page 381

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2438, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 1519, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1974