Skip to content

2727 Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 2021

Last Sale Price
$3,300,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block494.02
Lot2.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class19.5
Description3S-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,914
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$528,800
41%
Improvement Value:$753,100
59%
Total Assessment$1,281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,946+1.6%
2024$25,535+6.4%
2023$24,010+138.4%
2022$10,072-41.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,300,000

To:

Sq Ft4,914DeedBook 4136, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 1826, Page 319