Skip to content

501 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$112,900
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block494.03
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class45
Description1S-F-R-1AG
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,385
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
41%
Improvement Value:$132,600
59%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577+1.4%
2024$4,512+6.3%
2023$4,243+1.6%
2022$4,175+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,900

To:

Sq Ft2,385DeedBook 3707, Page 372

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 3228, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1960