Skip to content

121 Jennifer LaneCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2006

Property Information

Block494.03
Lot19.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,542
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,400
45%
Improvement Value:$112,500
55%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+1.5%
2024$4,116+6.3%
2023$3,871+1.6%
2022$3,809+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 2947, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1905, Page 115