Skip to content

223 Amhurst RoadCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block494.05
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
41%
Improvement Value:$133,200
59%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577+21.7%
2024$3,760+6.3%
2023$3,536+1.6%
2022$3,480+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4082, Page 346

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,344DeedBook 4026, Page 299Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3237, Page 571

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2884, Page 889

Property Sale

SaleMulti
$99,200
DeedBook 1877, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1989