Skip to content

3508 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block494.05
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,325
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
48%
Improvement Value:$81,400
52%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,174+1.5%
2024$3,128+6.3%
2023$2,942+1.6%
2022$2,895+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,325DeedBook 3552, Page 60Recorded9/16/2013

Property Sale

SaleMulti
$84,500
DeedBook 2614, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1995