Skip to content

3522 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$447,200
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block494.05
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,265
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
47%
Improvement Value:$84,700
53%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,241+3.2%
2024$3,140+6.3%
2023$2,953+1.6%
2022$2,906+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$447,200

To:

Sq Ft1,265DeedBook 4148, Page 7

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,265DeedBook 4079, Page 115Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,265DeedBook 3550, Page 146Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 3032, Page 940

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2824, Page 550

Property Sale

SaleMulti
$83,200
DeedBook 2342, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1993