Skip to content

211 Amhurst RoadCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block494.05
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
50%
Improvement Value:$91,500
50%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,732+1.5%
2024$3,678+6.3%
2023$3,459+1.6%
2022$3,404+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3866, Page 774

Property Sale

Sale
$106,122
DeedBook 1913, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1989