Skip to content

2 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block494.06
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage934
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
64%
Improvement Value:$54,100
36%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,014+1.5%
2024$2,971+6.3%
2023$2,794+1.6%
2022$2,749+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft934DeedBook 2920, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1962