Skip to content

405 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Nov 5, 1999

Property Information

Block494.06
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage800
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
62%
Improvement Value:$61,700
38%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,259+1.5%
2024$3,212+6.3%
2023$3,021+1.6%
2022$2,973+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900

To:

Sq Ft800DeedBook 2833, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1962