Skip to content

119 Bayridge RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block494.07
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
48%
Improvement Value:$102,900
52%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,005+8.3%
2024$3,698-0.4%
2023$3,713+1.6%
2022$3,654+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4114, Page 314

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 3014, Page 583

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2309, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1965