Skip to content

8 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Sep 28, 2000

Property Information

Block494.08
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,395
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
41%
Improvement Value:$141,400
59%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$4,254+7.1%
2023$3,971+1.8%
2022$3,899+2.9%
2021$3,790+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft2,395DeedBook 2882, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1548, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1968