Skip to content

2 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block494.08
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
52%
Improvement Value:$92,600
48%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,684+1.5%
2024$3,628+6.8%
2023$3,397+1.7%
2022$3,339+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964