Skip to content

33 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block494.09
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,583
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,800
51%
Improvement Value:$90,500
49%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,758+1.5%
2024$3,704+6.3%
2023$3,484+1.6%
2022$3,428+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,583DeedBook 3987, Page 681

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 2808, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1968