Skip to content

236 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Date
Nov 22, 1988

Property Information

Block494.09
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,103
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
53%
Improvement Value:$84,300
47%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,622+1.5%
2024$3,570+6.3%
2023$3,358+1.6%
2022$3,304+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 1429, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1966