Skip to content

206 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block494.09
Lot34
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,655
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
51%
Improvement Value:$89,400
49%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,689+1.5%
2024$3,636+6.3%
2023$3,420+1.6%
2022$3,365+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 1712, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1977