Skip to content

216 Amhurst RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block494.10
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-O-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
49%
Improvement Value:$96,300
51%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,829+1.5%
2024$3,774+6.3%
2023$3,549+1.6%
2022$3,493+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3521, Page 643

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 2945, Page 531

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2876, Page 647

Property Sale

SaleMulti
$99,925
DeedBook 1804, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1988