Skip to content

108 Elliott RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Sep 30, 1994

Property Information

Block494.11
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
55%
Improvement Value:$79,900
45%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,331+1.5%
2024$3,280+6.8%
2023$3,070+1.8%
2022$3,017+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 2520, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1960