Skip to content

104 Elliott RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2007

Property Information

Block494.11
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,700
55%
Improvement Value:$80,400
45%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,612+1.5%
2024$3,560+6.3%
2023$3,348+1.6%
2022$3,295+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2174, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1960