Skip to content

15 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block494.12
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,314
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
42%
Improvement Value:$130,300
58%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,555+1.5%
2024$4,490+6.3%
2023$4,222+1.6%
2022$4,155+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,314DeedBook 3027, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1960