Skip to content

118 Keyport RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 20, 2010

Property Information

Block494.12
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,164
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,700
59%
Improvement Value:$67,400
41%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,308+1.5%
2024$3,260+6.3%
2023$3,066+1.6%
2022$3,017+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 3429, Page 434

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 2491, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1472, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1960