Skip to content

107 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block494.13
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,894
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
45%
Improvement Value:$118,400
55%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,364+1.4%
2024$4,302+45.7%
2023$2,953+1.6%
2022$2,906+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,894DeedBook 3882, Page 507

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1644, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1964