Skip to content

319 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block494.13
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,900
58%
Improvement Value:$69,400
42%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,852+1.7%
2024$2,804-1.9%
2023$2,858+1.8%
2022$2,808+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 3135, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$93,900
DeedBook 2885, Page 402

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 2275, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1968