Skip to content

38 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1966
Other Exempt

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block494.14
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,522
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
50%
Improvement Value:$96,200
50%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926+8.5%
2024$3,620-0.5%
2023$3,640+1.6%
2022$3,582+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 3630, Page 999

Property Sale

Sale
$291,000
DeedBook 3281, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 1649, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1966