Skip to content

84 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block494.14
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,200
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,400
53%
Improvement Value:$85,100
47%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+1.4%
2024$3,648+6.3%
2023$3,431+1.6%
2022$3,376+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 3996, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 1576, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1977