Skip to content

14 Carlton DriveCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block494.15
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,583
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,300
50%
Improvement Value:$97,900
50%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979+1.5%
2024$3,922+6.3%
2023$3,689+1.6%
2022$3,630+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,583DeedBook 2870, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1966