Skip to content

29 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block494.16
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,644
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
53%
Improvement Value:$86,200
47%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+1.4%
2024$3,650+6.3%
2023$3,433+1.6%
2022$3,378+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 1630, Page 1063

Property Built

Built

Year Built: 1965