Skip to content

41 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block494.16
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
51%
Improvement Value:$97,300
49%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,026+1.5%
2024$3,968+6.3%
2023$3,732+1.6%
2022$3,672+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968