Skip to content

24 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 20, 1995

Property Information

Block494.17
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
55%
Improvement Value:$78,900
45%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,555+1.4%
2024$3,504+6.3%
2023$3,296+1.6%
2022$3,243+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 2658, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1968