Skip to content

23 Old Mill DriveCape May, NJ 08204

Built 1962

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block494.17
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class16
Description2S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,258
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
42%
Improvement Value:$132,500
58%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,642+1.4%
2024$4,576+6.3%
2023$4,303+1.6%
2022$4,235+60.3%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft2,258DeedBook 3154, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3116, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1962