Skip to content

27 Old Mill DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block494.17
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
57%
Improvement Value:$72,700
43%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429+1.4%
2024$3,380+6.3%
2023$3,179+1.6%
2022$3,128+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000

To:

Sq Ft1,122DeedBook 2700, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1968