Skip to content

31 Old Mill DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block494.17
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
58%
Improvement Value:$73,000
42%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,502+1.4%
2024$3,452+6.3%
2023$3,247+1.6%
2022$3,195+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 3548, Page 140Recorded8/14/2013

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2697, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 1820, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1968