Skip to content

234 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block494.18
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,600
46%
Improvement Value:$104,000
54%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,656+1.6%
2024$3,600+6.8%
2023$3,371+1.7%
2022$3,313+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 19356, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1978