Skip to content

219 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block494.18
Lot26
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,655
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,600
53%
Improvement Value:$78,500
47%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,389+1.5%
2024$3,340+6.3%
2023$3,141+1.6%
2022$3,091+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,655DeedBook 4165, Page 731

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,655DeedBook 4108, Page 461Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,655DeedBook 3811, Page 703Recorded9/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 1935, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1975