Skip to content

229 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Date
Aug 10, 1979

Property Information

Block494.18
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,925
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
40%
Improvement Value:$129,700
60%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+1.5%
2024$4,102+6.7%
2023$3,843+1.7%
2022$3,777+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979