Skip to content

228 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$189,813
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block494.18
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,030
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
52%
Improvement Value:$80,500
48%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429+1.4%
2024$3,380+6.3%
2023$3,179+1.6%
2022$3,128+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$189,813

To:

Sq Ft1,030DeedBook 3732, Page 603

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 3609, Page 711Recorded12/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 2823, Page 678

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 2108, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1979