Skip to content

236 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block494.19
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,655
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,500
45%
Improvement Value:$115,200
55%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,273+1.5%
2024$4,212+6.3%
2023$3,961+1.6%
2022$3,898+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,500

To:

Sq Ft1,655DeedBook 3902, Page 681

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,655DeedBook 3866, Page 601Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2728, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1977