Skip to content

216 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block494.19
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,655
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$105,600
55%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926+1.4%
2024$3,870+6.3%
2023$3,640+1.6%
2022$3,582+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,655DeedBook 4056, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1978