Skip to content

212 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block494.19
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
47%
Improvement Value:$100,300
53%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,849+1.4%
2024$3,794+6.3%
2023$3,568+1.6%
2022$3,511+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 3867, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1980