Skip to content

209 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jun 16, 1993

Property Information

Block494.19
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,300
47%
Improvement Value:$99,500
53%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,809+1.5%
2024$3,754+6.3%
2023$3,531+1.6%
2022$3,474+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 2366, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1976