Skip to content

217 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block494.19
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,232
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
49%
Improvement Value:$91,500
51%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,671+3.9%
2024$3,532+6.3%
2023$3,322+1.6%
2022$3,269+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,232DeedBook 3486, Page 937

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3222, Page 134

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 3128, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1977