Skip to content

225 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block494.19
Lot32
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,232
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
50%
Improvement Value:$88,700
50%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+1.5%
2024$3,562+6.3%
2023$3,350+1.6%
2022$3,297+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 4192, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1978