Skip to content

235 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block494.19
Lot37
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
48%
Improvement Value:$96,900
52%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,780+1.4%
2024$3,726+6.3%
2023$3,504+1.6%
2022$3,448+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 3071, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1977