Skip to content

75 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1967

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block494.20
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,800
48%
Improvement Value:$117,900
52%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577+1.4%
2024$4,512+6.3%
2023$4,243+1.6%
2022$4,175+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,751DeedBook 3499, Page 638

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 3381, Page 765

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 1486, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1967