Skip to content

89 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$329,500
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block494.20
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,439
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
38%
Improvement Value:$161,400
62%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,240+1.4%
2024$5,165+6.3%
2023$4,858+1.6%
2022$4,780+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$329,500

To:

Sq Ft2,439DeedBook 3845, Page 997

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,983DeedBook 3745, Page 969Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3452, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1968