Skip to content

5 Edgewater RoadCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block494.21
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
54%
Improvement Value:$85,400
46%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,764+1.5%
2024$3,710+6.3%
2023$3,489+1.6%
2022$3,434+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3167, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 1450, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1970