Skip to content

19 Cove DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block494.21
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,105
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
45%
Improvement Value:$113,700
55%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,182+1.5%
2024$4,122+13.7%
2023$3,627+40.5%
2022$2,581+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,105DeedBook 4006, Page 316

Property Sale

Sale
$103,975

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 3943, Page 386Recorded11/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968