Skip to content

52 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1967

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Aug 10, 2001

Property Information

Block494.22
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage964
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,900
61%
Improvement Value:$61,700
39%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,196+1.4%
2024$3,150+6.3%
2023$2,963+1.6%
2022$2,916+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft964DeedBook 2925, Page 839

Property Sale

SaleMulti
$77,900
DeedBook 2837, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1967