Skip to content

38 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block494.22
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
60%
Improvement Value:$64,700
40%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,273+1.4%
2024$3,226+6.3%
2023$3,034+1.6%
2022$2,986+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3758, Page 920Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2976, Page 804

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1412, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1968